Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Megmagyarázhatatlan zöldségeket beszélt egy témában, amiben egy tájékozottabb gimnazista is tudja a választ.
„Miniszterelnököt nem azért választunk, hogy professzorkodjon és összevissza okoskodjon, hanem hogy az országot kormányozza, de amit Orbán Viktor a világ egyik legtekintélyesebb gazdasági hírügynökségének mikrofonja előtt művelt, azt egyszerűen nem értem. (...)
Kezdjük a szövegrész közepével, mert az a legtalányosabb: »Checks and balances is a U.S. invention that for some reason of intellectual mediocrity Europe decided to adopt and use in European politics«. Vagyis gyorsfordításban: »A fékek és ellensúlyok rendszere az amerikaiak találmánya, amit Európa – talán szellemi tunyaságból – átvett és az európai politikára alkalmazott«.
Magyarázgatni is kínos, de a fékek és ellensúlyok rendszere 100 százalékos európai találmány, a hatalmi ágak megosztása és kiegyesúlyozása az ókori görögök és rómaiak óta kurrens téma az európai politikában és politikai filozófiában. Magát a »fékek és ellensúlyok« kifejezést is egy európai, sőt hogy rosszabb legyen, egy francia, Charles Montesquieu alkotta meg, a három hatalmi ág, a törvényhozó, a végrehajtó és az igazságszolgáltató szétválasztásának szükségességéről értekezve.
A szöveg további részéből az derül ki, hogy a modern kori demokrácia egyik legfontosabb alapzatának Orbán nemcsak az eredetét nem ismeri, de a lényegét sem érti. Pedig itt aztán tényleg igazán egyszerű dologról van szó. A miniszterelnök a Bloombergnek nagyjából azt fejtegette, hogy a fékek és ellensúlyok rendszerének csakis az Egyesült Államokban, vagy más, elnöki rendszerű országokban van értelme, ahol két egyforma erejű hatalmi központ létezik, mint a közvetlenül megválasztott elnök és a törvényhozás. Európában nem ez a helyzet, itt csak egy hatalmi központ van, amit nem lehet fékezni vagy ellensúlyozni, mivel itt minden hatalom forrása a parlament. Ezért sokkal értelmesebb kooperációról beszélni, mint fékekről és ellensúlyokról.”